کوه‌های آلا داغ دار

آلا در زبان ترکی به معنای رنگارنگ است و داغ نیز به معنی کوه است. این عجایب طبیعت در ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز و در شهرستان ماهنشان قرار دارند. مرتفع‌ترین نقطه آن‌ها کوه بلقیس است که ۳۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است و وسعت آن‌ها چیزی در حدود ۷۰ کیلومتر مربع می‌باشد. برخی از گفته‌ها و شنیده‌هایی که از گذشتگان نقل می‌شود این طور روایت می‌کنند که چون آثاری از اقوام ماد در منطقه وجود داشته نام ماد نشان را برای انتخاب کرده اند، که با گذشت زمان و سال‌های متمادی کم کم به ماه نشان تغییر یافته است.

. این کوه‌ها به سبب رنگی بودنشان به ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم سوژه مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می‌روند. در دنیا شاید چندین کوه به این صورت وجود دارد و امکان اینکه ثبت جهانی شوند زیاد است. هر از چند گاهی در میان این کوه‌ها آب راهه‌هایی به جریان در می‌آید که تابیدن نور خورشید در این آب راهه‌ها باعث انعکاس کوه‌ها در آب شده و می‌توانید در چنین شرایطی شاهد شگفت انگیزترین تصاویر طبیعت باشید.

دلیل رنگی شدن تپه‌های آلا داغ لار

شهر ماهنشان مملو از مواد معدنی است و همین عامل سبب شده است که تعداد زیادی کارخانه با فعالیت‌های معدنی در آن احداث شوند. به گفته زمین شناسان علت این پدیده زیبا به ۱۵ میلیون سال قبل باز می‌گردد. در پروسه تشکیل کوه‌ها و حوضچه‌های قاره‌ای این منطقه رسوبات آهنی وجود داشت. تغییر املاح و نوع آن‌ها در رنگ رسوبات تثبیت و موجب تشکیل تپه‌های آلا داغ لار یا کوه‌های رنگی شده است. در واقع می‌توان گفت: هر یک از رنگ‌های آن نشان گر یک ماده معدنی خاص می‌باشند برای نمونه رنگ سبز نشان از وجود ماده معدنی مس است که به دلیل کربناته شدن این گونه دیده می‌شود. رنگ قرمز آن‌ها حاکی از شرایط اکسیدان و وفور اکسیژن به منظور ترکیب با اکسیژن است.

محل قرار گرفتن تپه‌های رنگی

تپه‌های آلا داغ لار در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه – زنجان قرار دارند. این کوه‌ها در حوزه شهرستان ماهنشان قرار گرفته اند که خود یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران است. در مسیر این کوه‌های رنگی روستا‌ها و مناطقی هستند که به خوبی این کوه‌ها را شناخته و با زبان محلی خود توصیفشان می‌کنند.