چهارطاقی خیرآباد

چهارتاقی خیرآباد در استان کهکیلویه و بویراحمد و در شهرستان گچساران و در جاده ی گچساران به لیشتر ، خیر آباد و دهدشت، در منطقه ی خیرآباد علیا واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شماره ی ثبت ۳۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تاریخ این بنا به دوره ساسانیان بر می گردد.

مشخصات بنا

چهارطاقی خیرآباد در ساحل رود خیرآباد و در کنار بازمانده‌های پل ساسانی خیرآباد قرار دارد. هر چهارپایه و چهارطاق این بنا سالم هستند. مصالح اصلی به ‌کار رفته در ساخت این بنا، سنگ، گچ و لاشه است که در طول صدها سال گنبد بزرگ و حجیم بنا را حفظ کرده‌است. علاوه براین بنا، در اطراف آن تأسیسات دیگری نیز دیده می‌شود. همچنین در بررسی‌های باستان‌شناسی بر روی تپه‌های اطراف، در عمق حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متری تپه‌ها، سوخته‌هایی بدست آمده که به نظر می‌رسد علاوه بر آتشکدهٔ چهارطاقی و انجام مراسم مذهبی در آن، بر فراز تپه‌ها نیز گودال‌هایی برای افروختن آتش تعبیه شده است.

بنا به پژوهش‌هایِ آندره گدار، این چارتاقی در مسیر جاده ی تاریخی و باستانیِ فارس به خوزستان قرار دارد. گدار این راه را که چهارتاقی مشرف بر آن است را جاده ی شاهی می‌داند.

کاربرد

در مورد کاربرد این بنا روایات مختلفی وجود دارد. اردشیر بابکان در آخرین جنگ خود با اردوان پنجم وی را در دشت رامهرمز شکست می‌دهد و به ‌همین مناسبت بناهای یادمانی در طول این مسیر می‌سازد. عده‌ای بر این باورند که چهارطاقی خیرآباد نیز از جمله بناهای یادمانی اردشیر است..

 

نام

چهارتاقی خیراباد

محل قرارگیری

کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان گچساران

نوع جاذبه

تاریخی، آتشکده و چهارتاقی

تاریخ ثبت ملی

2 اسفند 1327

دوره ساخت

ساسانیان

جاذبه های پیرامون

منطقه حفاظت شده کوه خامین، روستای مارین، پل خیری و محمد خان، آبشار گنج بنار

سوغاتی ها

تابلوهای معرق،مشبک،کیف،کمربند،مروارید بافی،جاجیم بافی،سیاه چادر بافی،گلیم بافی،قالی بافی،سبد بافی،کلگ،کل خنگ،رملک،کنار،سدر،مرکبات،فرش بافی و آویزه های سنتی