شهر تاریخی سیروان

شهر تاریخی سیروان(شیروان)در حوزه شمالی استان ایلام و شمال شرقی شهر ایلام در دامنه های اطراف و لایه های زیرین سراب کلان واقع  در شهرستان شیروان چرداول به صورت نیمه مدفون با بقایای آثار معماری ارزشمند قرار دارد .این شهر از جمله مراکز زیست محیطی باستانی است  که در دوره های میانکوهی زاگرس واقع شده است.
وجود آب فراوان و چشمه های جوشان  و رودخانه خروشان در این شهر یاد آور  همزادی توأم آب و آبادی در ایران  و تلفیق معماری خاص  و با شکوه با آب مظهر پاکی و زایش و زندگی است. آنگونه که در فیروز آباد فارس و طاق بستان کرمانشاه  و تخت سلیمان در آذربایجان غربی نیز دیده می شود، سنت استفاده از  سنگ و ملات، ساروج و گچ طبیعی یاد آور شیوه های معماری قلعه دختر فارس و شهر تاریخی سیمره در دره شهر است. این امر به قول دمرگان باستان شناس فرانسوی مبنایی بر ساسانی بودن این شهر است. سنتی که تا سده های سوم و چهارم قرون اولیه اسلامی در دره های میانکوهی زاگرس حفظ شده است.
این شهر در دوران شکوه و عظمت خود مرکز ایالت ماسبذان از شهرهای مهم و آباد ایران در دوره ساسانی بوده و وجود پله و راه ها و محوطه ها و قلاع و سکونت گاه‌های باستانی در این محوطه گویای اهمیت این شهر است. مهمترین قلعه آثار این مجموعه سنگی مشرف بر شیروان مله گه ون است.

نام شهر تاریخی سیروان
محل قرارگیری استان ایلام، سیروان
نوع بنا فرهنگی، شهر تاریخی
تاریخ ساخت و سازنده دوره ساسانیان
تاریخ ثبت ملی 10 مهر 1380
سوغات سیروان و ایلام بژی برساق، کله کنجی، حلوای بگل، شله کینه، نان پیگ، نان گرده، ترخینه، بنه (پسته وحشی)، گلیم، چیغ بافی، گیوه