سَرْو اَبَرکوه

سَرْو اَبَرکوه یکی از آثار طبیعی ملی ایران است. این درخت که در شهر ابرکوه (ابرقو) قرار دارد یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا است. محیط تنه این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده است.

سرو باشکوه ابرکوه از گونه سرو شیراز و از سروهای مدیترانه این درخت با نام علمی cuppresus sempervirens با ارتفاع 25 متر می باشد. قطر تنه آن 4/5 متر بوده و بسیاری از دانشمندان و کارشناسان داخلی و خارجی از این درخت بعنوان یکی از کهنسال ترین درختان جهان یاد می کنند. الکساندر روف- دانشمند- عمر درخت را 4000 تا 4500 سال برآورد کرده بود ولی پس از آن دانشمندان بازدید کننده روسی از ژاپن و روسیه عمر درخت را تا 7 هزار سال تخمین زده اند. این درخت دارای ارزش علمی، قدمت و زیبایی خارق العاده ای بوده و نیز بعنوان میراث طبیعی ایران بعد از قله دماوند به ثبت رسیده است و هرساله بازدیدکنندگان فراوانی از داخل و خارج کشور را به خود جذب می نماید.با توجه به ارزشهای قابل توجه درخت و به منظور صیانت از این گنجینه ژنی ارزشمند برابر با مصوبه مورخ 27/12/1382 شورایعالی حفاظت محیط زیست سرو ابرکوه بعنوان اثر طبیعی ملی در زمره مناطق چهارگانه محیط زیست قرار گرفت.

برای بازدید از این نماد ملی می توانید به یزد رفته و از آن جا به جاده ای که به سمت تفت می رود، بروید. پس از عبور از تفت، اسلامیه و دهشیر به شهرستان ابرکوه در جنوب غربی یزد خواهید رسید که از آن جا می توانید با توجه به تابلوهای راهنما به محل زندگی این موجود دسترسی پیدا کنید.

نام سرو ابرکوه
نام علمی cuppresus sempervirens
محل قرارگیری یزد، ابرقو
سن 4000 سال
ارتفاع 25 سال
قطر تنه 5.4
سوغاتی ها زرد آلو-انار-پسته-صیفی جات
جاذبه های پیرامون مجوعه پردیس ابرکوه واقع درمحله تاریخی دروازه میدان (-خانه موسوی – خانه سیدعلی آقا – خانه آقازاده) *خندق تاریخی شهر (پیش از اسلام)، گنبد عالی، مسجد جامع ابرکوهف مسجد بیرون (قدمگاه علی ابن موسی الرضا)، گنبدخانه سیدون، قلعه‌های باستانی از قبیل قلعه شهرسب، قلعه تیزک، قلعه رباط، قلعه فیروزآباد، قلعه ساسانی بداف و قلعه حسن خان مهر آباد، یخچال عظیم خشتی، خانه صولت، منارهای نظامیه، کویر ابرکوه