روستای سرآقاسید
سرآقاسید، روستایی تاریخی واقع در چهارمحال و بختیاری که از جنوب به استان اصفهان و از غرب به خوزستان می‌رسد. روستای زیبای سرآقاسید یکی از جاذبه‌های تفریحی منطقه کوهرنگ می‌باشد. این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال غرب مرکز شهرستان کوهرنگ واقع شده‌است. برای رسیدن به روستای سرآقاسید از شهر چلگردم در مرکز شهرستان کوهرنگ به سمت غرب حرکت می‌کنید. پس از روستای سنگی شیخ علیخان، جاده‌ی آسفالته تمام می‌شود. با شروع جاده‌ی خاکی پر پیچ و خم چشمتان به غار یخی چما و قله زردکوه می‌افتد. پس از ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر رانندگی، روستای سرآقاسید نمایان می‌شود.

این روستا علاوه بر قدمت اصیل و بافت تاریخی خود از جنبه های زیارتی ، سیاحتی و گردشگری مورد توجه همگان قرار گرفته است و هرساله انبوهی از گردشگران از جاهای مختلف کشور و کشورهای خارجی به خود جلب می کند .

سر آقا سید تنها در ۶ ماه فصول بهار و تابستان قابل دسترسی است و ساکنان آن ماه‌های سرد سال را پشت حصاری از برف و بدون هیچگونه ارتباطی با دنیای بیرون می‌گذرانند.  در ماه‌های اردیبهشت و خرداد عشایری که از مناطق گرمسیر خوزستان به چهارمحال و بختیاری وارد می‌شوند از مسیر روستای سر آقا سید عبور می‌کنند و تماشایی‌ترین صحنه‌ها را به تصویر می‌کشند.

در پایین دست روستای سرآقا سید امامزاده‌ای با همین نام وجود دارد که وجه تسمیه نام این روستا همین امامزاده است و چون روستا بصورت پلکانی در بالای این امامزاده شکل گرفته به این روستا” سراقاسید” می‌گویند. روستای سرآقاسید با قدمت ۶۰۰ سال از منظر معماری یکی از بی نظیرترین روستاهای فلات مرکزی ایران بویژه در منطقه زاگرس مرکزی است ، این روستا با توجه به بافت تاریخی اش به ماسوله دوم معروف است و دارای معماری پلکانی بسیار ارزشمندی است. خانه‌ها تماماً با خشت ساخته و معماری به صورت پلکانی فشرده می‌باشد، بطوری که پشت بام منزل پایین به منزل حیاط منزل بالایی است. این روستا علاوه بر معماری زیبا دارای چشمه سارها باغات میوه و طبیعت سرشار از زیبایی منحصر به فرد است.

نام روستای سرآقاسید
محل قرارگیری چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهرنگ
نوع محدوده فرهنگی، روستا
جمعیت ۱۶۹۸ نفر (سرشماری 1395)
وجه تسمیه وجود امامزاده ای به همین نام در پایین دست روستا
قدمت 600 سال
ویژگی خاص معماری پلکانی
سوغاتی ها صنایع دستی زنان روستا، محصولات لبنی این روستا شامل دوغ، کشک، ماست و کره