تنگه رازیانه

تنگه رازیانه یکی از پدیده‌های زمین ‌شناسی دیدنی در غرب ایران به شمار می‎رود. این تنگه در دره‎ای وسیع و سرسبز واقع شده که رودی نیز در آن جاری است. تنگه رازیانه بر سر راه ایلام به بدره قرار دارد. با طی مسیری حدوداً 50 کیلومتری می‎توان به تنگه دست یافت.

این تنگه مساحتی حدود ۳۰ هکتار را در بر دارد و طول مسیر مارپیچ آن به ۳ کیلومتر و عرض حداکثر ۵ متر می‎رسد و در دامنه ارتفاعات «کبیرکوه» قرار دارد.

علاوه بر چشم‎اندازهای طبیعی و منحصربه فرد، تنگه رازیانه دارای یک راه باستانی هم هست که از کوهپایه‌ ها عبور کرده و سپس با گذر از تنگ رازیانه، به روستای «گنجه» و سپس به روستای «پاکل گراب» و منطقه «چنارباشی» می ‎رسد. به سبب وجود همین راه تاریخی، آثار باستانی پرشماری از این منطقه به دست آمده است.

دلیل شکل ‎گیری این تنگه در ابتدا به علت وقوع زمین لرزه و شکستگی لایه ‎های ضخیم آهک بوده که سبب به وجود آمدن این شکاف عمیق در دل زمین شده است. اما این تنها برای ایجاد چنین پدیده‎ ای کافی نبود. بلکه عوامل دیگری از جمله فرسایش، اختلاف ارتفاع و به واسطه آن وجود شیب‎ های تند و درنهایت وضعیت پستی و بلندی زمین، همه باهم موجب شکل گیری چنین تنگه‎ای بر روی سطح زمین شده است. جنس دیواره ‎های تنگه رازیانه، آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. در شکاف تنگه، که عرض آن در بعضی قسمت‎ ها به یک متر هم می ‎رسد، آب باریکه‎ ای جریان دارد که در مقابل دیواره بلند 15 تا سی متری تنگه، ناچیز است. آب داخل تنگه از سرچشمه ‎های «سراب گرو» جریان می‎ یابد و با این ‎که در فصل تابستان بسیار کم است، اما در زمستان و بهار پرآب و جاری است.

تنگه رازیانه به واسطه اقلیم منحصربه‎ فرد و آب و هوای مناسب، زیستگاه گیاهان و جانوران بسیاری به شمار می ‎آید. از جمله این موجودات می‎توان از گونه‎ های مختلف پرندگان و خزندگان نام برد. همین موضوع وجود پتانسیل‎ های گوناگون طبیعت ‎گردی از جمله پرنده‎ نگری را آشکار می‎سازد.  علاوه بر این ‎ها تنگه رازیانه از نظر پژوهش ‎های علمی نیز خطه پرارزشی به حساب می ‎آید و همواره مورد توجه پژوهشگران علوم زمین‎ شناسی و همچنین آب ‎های زیرزمینی بوده است.

نام تنگه رازیانه
محل قرارگیری استان ایلام
نوع جاذبه طبیعی- تنگه، رودخانه
جانوران پرندگان و خزندگان مختلف
تاریخ ثبت 75 هکتار از اراضی تنگه در سال 1388 به عنوان اثر طبیعی و ملی ثبت شده است.
نحوه شکل گیری وقوع زلزله، فرسایش سطح آهکی
زمان مناسب سفر فصل بهار و اوایل پاییز