تالاب بین المللی خورخوران

تالاب بین‌المللی خورخوران و جنگل‌های حرا یا مانگرو یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری هرمزگان و بندر زیبای خمیر است. این تالاب و جنگل‌های حرا به حدی به لحاظ زیست‌‌محیطی اهمیت دارند که تحت عنوان ذخیره‌گاه زیست کره‌زمین به ثبت جهانی رسیده‌اند و از آن‌ها با دقت بالایی نگهداری می‌شود. جنگل‌های حرا هرمزگان در چند نقطه از استان وجود دارند. یکی از شناخته شده‌ترین آن‌ها، حرا قشم است؛ اما حرا تالاب خورخوران بندر خمیر، بزرگ‌ترین جنگل دریایی در خاورمیانه است و از این نظر بسیار مورد اهمیت است.

درخت‌های حرا خورخوران از این لحاظ اهمیت دارند که جز معدود درختان زنده‌زا هستند. به این معنا که شاخه‌های درخت‌ها بعد از مدتی رشد کردن، دوباره به خاک وارد می‌شوند و درختی جدید می‌روید. درخت‌های حرا می‌توانند آب شور دریا را تصفیه کنند. بنابراین جنگل‌های حرا از معدود پوشش‌های گیاهی محسوب می‌شوند که در طبیعت آب شور دریا دوام می‌آورند. در عین اینکه از خودشان محافظت می‌کنند، با تصفیه آب می‌توانند حیات را برای باقی موجودات زنده تالاب به ارمغان بیاورند. با من در نابرو همراه باشید تا نگاهی به تالاب خورخوران از دیدنی های هرمزگان بیندازیم.

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تا اکنون

این منطقه  نخست درسال 1351 باوسعتی معادل 82360 هکتار بانام منطقه حفاظت شده حرا تحت حفاظت قرارگرفت. سپس با افزایش سطح آن به 85686 هکتاردرسال 1354 عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داد ودرسال 1976میلادی به شبکه جهانی انسان وکره مسکون ( MaB) پیوست  . درسال 1361 مجدداً به سطح منطقه حفاظت شده با مساحت 86581 هکتار عودت داده شد.