آبشار لاتون

آبشار لاتون در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار ایران به حساب می‌آید.

علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد. این آبشار در سال ۱۳۹۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته و به رودخانه ی لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود.

مسیر دسترسی

فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی این مسافت ۳ساعتی در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود. مسیر صعود آبشار تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه ‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصله ی ۶۰۰ متری قابل رویت است.

در حاشیه ی آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخورده ی گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

از تنوع جانوری اطراف آبشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.

نام آبشار لاتون
موقعیت قرارگیری استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه
نوع جاذبه طبیعی، ابشار
ارتفاع آبشار 105 متر
ویژگی خاص بلندترین آبشار ایران
تنوع گیاهی آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی
تنوع جانوری پیرامون گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو و…
جاذبه های پیرامون تالاب بین المللی استیل، روستای دربند، گردنه حیران، تله کابین حیران، پناهگاه حیات وحش لوندویل، ساحل صدف