آبشار شوی

آبشار شِوی بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. آبشار شوی در رشته‌کوه‌های زاگرس و در روستایی به نام شوی در از توابع بخش شهیون در شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده است. این ابشار که در نزدیکی کوه سالن و فاصله 65 کیلومتری از مرکز بخش شهیون و 110 کیلومتری مرکز شهرستان دزفول قرار دارد، از طبیعتی سرسبز و زیبا در فصل بهار برخوردار است. بهترین زمان بازدید از این آبشار در اوایل فصل بهار و خصوصاً ماه فروردین می باشد که هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به این منطقه بخشیده ‌است.

آبشار شوی، پس از بیرون آمدن از غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار ۸۵ متر و عرض آن ۷۰ متر است. آب آن پس از عبور از کوه‌ ها و دره‌ ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچه ی سد دزِ در استان خوزستان می‌ ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده‌است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌ وشان و سایر گیاهان آب ‌دوست روییده ‌است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌ شود.

مسیر دستیابی

باید از دزفول در جاده شهیون حرکیت کنیم ، در ۵ کیلومتری منطقه‌ای معروف به نام پیر یا گوشه، مسیری ماشین رو وجود دارد که تا نزدیکی آبشار می‌رود، در انتهای مسیر ماشین را پارک و ۲ساعت تا آبشار پیاده‌روی یا کوه‌نوردی می‌کنیم.

نام ابشار شوی
موقعیت قرارگیری رشته کوه‌های زاگرس، روستای شوی، بخش شهیون، شهرستان دزفول ، شمال استان خوزستان
نوع جاذبه طبیعی، ابشار
ارتفاع آبشار 85 متر
ویژگی خاص بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه
جاذبه های پیرامون آسیاب‌های آبی دزفول، بقعه یعقوب لیث صفاری، رود دز و تفریحگاه ساحلی کله علی، دره کول خرسون (دره ارواح)، دریاچه شهیون، قلعه شاداب، روستای لیوس
سوغاتی های دزفول کپوبافی، قلم نی دزفولی، کلوچه دزفولی