آبشار اخلمد

آبشار اخلمد از آبشارهای استان خراسان رضوی، در شهرستان چناران در 84 کیلومتری شمال غرب مشهد و ۱۵ کیلومتری چناران رو به کوه‌های بینالود و در دو کیلومتری روستای اخلمد قرار دارد و از زیباترین آبشارهای این استان است. آبشار اخلمد دو آبشار بلند است که در کنار هم قرار گرفته است و ارتفاع هر کدام از این آبشارها بیش از ۸۵ متر است. این ابشار زیبا در نزدیکی روستایی تاریخی با همین اسم واقع شده و در اطراف آن جاذبه های دیگری نیز وجود دارد.

روستای اخلمد
این روستا یکی از گردشگاه‌ها و مکان های تفریحی طبیعی است که گردشگران زیادی به آن جا سفر می کنند و از طبیعت زیبای آن و لطافت و هوای پاک این روستا و آبشار زیبایش لذت می برند. قدمت چند هزار ساله این روستا هم قابل توجه است. در حقیقت این روستا در دره‌ای در دل کوه های بینالود قرار گرفته است این کوه ها دنباله ی رشته کوه های البرز است. رشته کوههای اخلمد هم به کوههای بینالود وصل است.

دره اخلمد

مسیر دسترسی به این آبشار از دره ای زیبا می گذرد که درختان زیادی در آن وجود دارند. باغ های انواع میوه، انواع گل‌ها و گیاهان چشم نواز و مناظری دل انگیز و در ادامه آن  آبشار اول که  ۲۳ متر ارتفاع دارد دیده می شود و این زیبایی را تکمیل می کند بعد از گذشتن از این آبشار و به فاصله یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با حدود ۸۵ متر ارتفاع قرار دارد و آبشار سوم و آبشار چهارم هم بالای همین آبشارها است. به دلیل بارش های فراوان و ارتفاع زیاد، آبشارهای دره‌‌های اخلمد در ماه‌های اول سال بیشترین آب را دارد و زیبایی شگفت انگیزی دارند. دیواره های دره که صخره‌ای است و ارتفاع آن حدود ۷۵ تا ۸۵ متر است یکی از بزرگ‌ ترین جاهای مناسب برای ورزش سنگ نوردی در کشورمان است. معروف ترین دیواره‌های این دره، دیواره الله اکبر، دیوار سفید و دیوارعقاب است.

بند اخلمد و غار اخلمد

از دیگر جاذبه های روستای تاریخی اخلمد، بند اخلمد و غار اخلمد است که ازجاذبه‌ های کم نظیر این منطقه گردشگری به حساب می آید که هر سال عده ی زیادی از مسافران و گردشگران از شهر مشهد و دیگر شهرهای به این نقطه می آیند و برای لذت بردن از طبیعت شگفت انگیز اخلمد و آبشارهای پر جاذبه و زیبای آن ساعت ها و روزها در این روستا به تفریح و استراحت مشغول می شوند.

دره اجنه

دره ای درروستای اخلمد وجود دارد که اسمش دره اجنه است. اجنه که جمع کلمه جن است و از کلمات عربی است به معنی پنهان بودن و ندیده شدن و تاریک بودن است. این دره به دلیل وجود راه های تنگ و تاریک و باریک به دره اجنه معروف شده است. دره اجنه از دره‌های فرعی دره اخلمد است.

نام ابشار اخلمد
موقعیت قرارگیری 15 کیلومتری چناران و 84 کیلومتری مشهد در استان خراسان رضوی
نوع جاذبه طبیعی، ابشار
ارتفاع آبشار 85 متر
سوغاتی ها عسل، سیب، قالی و تابلو فرش
جاذبه ها آبشار، غار، دره اجنه، صخره های مناسب برای سنگ نوردی، قدمت تاریخی