جنگل فندقلو

جنگل فندقلو در محور مواصلاتی آستارا-اردبیل و در کنار روستای خانقاه سفلی شهرستان نمین و روستای گیلده در شهرستان آستارا واقع شده‌ است. منطقه فندقلو بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصربه‌فرد جنگلی – مرتعی با جذابیت‌های طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد و همواره به‌عنوان یک گردشگاه شناخته شده است. از جاذبه های گردشگری آن می‌توان به تله کابین حیران اشاره کرد که از جنگل فندقلو شروع میشود. این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است. با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندق‌لو نامیده می‌شود. این جنگل در سطحی به طول تقریبی ۲۵ کیلومترمربع پراکنده‌است که از مراتع روستای خانقاه علیا (نمین) واقع در مسیر جاده بین شهری نمین – آستارا شروع شده و تا شرق روستاهای خانقاه سفلی و آریاتپه ادامه دارد و در شرق روستای مهدی پستی خاتمه می‌یابد که راه اصلی و آسفالته آن از روستای خانقاه سفلی می‌باشد.

دشت گل‌های بابونه و مارال هایی که در سال 1388 در این جنگل ها رها شده اند از جاذبه های این محدوده جنگلی زیبا می‌باشند. همچنین وجود چشمه ابگرم معدنی معروف به مشه سویی که در 8 کیلومتری فندقلو و در محدوده استان گیلان قرار داردف از دیگر پتانسیل های گردشگری این محدوده می باشند.

نام جنگل فندقلو
محل قرارگیری استان اردبیل، نمین- استان گیلان، استارا
نوع جاذبه طبیعی- جنگل
نوع درختان غالب فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک
جانوران خرس قهوه‌ای، سمور، قرقاول، کبک، عقاب طلایی، مارال، گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش
جاذبه های طبیعی و گردشگری گردنه حیران، مجموعه تفریحی تله کابین گردنه حیران، دشت گل های بابونه، مارال های وحشی جنگل فندقلو، چشمه آبگرم معدنی مشه سویی